Rosení skel

U všech typů oken a dveří může docházet v chladném období k rosení oken. Rosení oken na skle je způsobeno kondenzací vodních par obsažených ve vzduchu. Je nutné si uvědomit, že plastové okno s izolačním sklem tvoří hermeticky uzavřený prostor. Tudíž je potřeba počítat s tím, že cirkulace vzduchu je omezená pouze na místnost, pokud se objekt neprovětrává.

Na rosení skel má vliv zejména:

- relativní vlhkost vzduchu (měla by být do 50%) -zvyšuje ji vaření, praní, sušení prádla, koupání, pobyt více lidí, květináče na vnitřním parapetu či hodně kytek v bytě, popř. akvárium

- teplota v místnosti (teplejší vzduch má lepší schopnost absorbovat vodní páru než vzduch studený)

- teplota exteriéru (venkovního prostoru)

Jako další možné faktory uvádíme dlouhé husté záclony, jimiž je zaděláno topné těleso, hodně přesazený vnitřní parapet, nábytek u těles zabraňující cirkulaci vzduchu, stažené žaluzie, nedostatečná teplota v místnosti, špatný systém větrání. Častou chybou je vyvětrání koupelny dveřmi do vnitřních prostor bytu, nikoliv řádně oknem.

Rosení skel v můžete omezit a vymizet řádným větráním, topením a regulací vlhkosti vzduchu v místnosti.. např … jednorázovým větráním – to znamená otevřít celé okno do průvanu, s jiným oknem či dveřmi - nestačí větrat pouze větračkou či mikroventilací, jak se někteří lidé mylně domnívají. Dále vysušením objektu, či zvýšením teploty v místnostech – omezit razantně produkci vlhkosti, třeba eliminovat počet kytek v bytě a podobně. Omezit rosení můžeme také instalací topení pod okna, či instalací podlahového topení pod okny. To je vhodné z toho důvodu, že teplo z radiátorů osušuje skla a brání tvorbě kondenzátu. V každém případě si pořiďte vlhkoměr a teploměr, měřidla, která vás naučí jak dobře a účinně větrat a užívat okno.

Rosení skel a rámů není vadou okna. Je to odr